Tartalom
Halle Berry
Nincs abban semmi különös, ha egy férfi és egy nő egymáson felejti a szemét. Pont ez történt a clevelandi pszichiátriai klinikán, ahol egy ápoló és egy nővér szerelembe estek. Csakhogy Jerome Berry fekete bőrű volt, Judith pedig fehér. Őket nem zavarta a dolog, összeházasodtak, megszületett Heidi, majd 1968. augusztus 14-én Halle. A kislány csak négyéves volt, amikor apja kisétált az életükből. A házaspár elvált és Judith-ra szakadt a két gyermek felnevelésének gondja. Szerencsére nagyszerűen megbirkózott vele, még azt is sikerült megvalósítania, hogy a belvárosból kiköltözzenek Cleveland zöldövezetébe.
Amerika szépe
X-Men, a mutáns A szomszédság nagy része fehér volt, s gyakran előfordult, hogy a gyerekek Halle-t és nővérét csúfolták sötét bőrük miatt. Halle azonban vállat vont, mivel voltak barátai, és csak az ő véleményükre adott. Jó tanuló volt, s mire középiskolás lett, már megbecsült tagja volt a közösségnek, ott ugrándozott a pompomlányok között, szerkesztette az iskolai újságot, s ő volt az osztályelnök is. Nem meglepő módon az iskolai szépségversenyen is első helyezést ért el. 17 éves volt, amikor a barátja benevezte az ohiói tiniszépségversenyre, ahol megint az ő fejére tették a koronát. Aztán újabb megmérettetések következtek, Amerika legszebb tinédzserlánya lett, majd megkapta a Miss USA címet, és persze a világszépségversenyen is előkelő helyezést ért el.
Kardhal - a férfibűvölő Dzsungelláz
De az okos Halle tisztában volt vele, hogy a szépség nem minden, ezért szorgalmasan képezte magát, a clevelandi Cuyahoga College-ben kommunikáció szakra járt, és újságírónak készült. Egy idő után azonban meggondolta magát, és egy sokkal fényesebb pálya felé fordult. Modellkedni kezdett, s ezzel párhuzamosan színi tanulmányokat folytatott. A neves producer, Aaron Spelling próbafelvételt készített vele a Charlie angyalai sorozathoz, de végül nem kapott szerepet, viszont Spelling biztatta, hogy ne adja fel színésznői álmait. Halle így tett, Manhattanbe költözött, s hamarosan már a Living Dolls című tévésorozatban szerepelt. Bár a széria nem volt hosszú életű, Halle egyre jobban vágyott a színészi karrierre. A szerencse Spike Lee személyében érkezett, aki Samuel L. Jackson partnerének választotta a Dzsungelláz című filmben. Halle teljesen átélte a kábítószeres leányzó szerepét, elbeszélgetett igazi drogosokkal is, és a forgatás kezdete előtt tíz napig nem fürdött meg, hogy hitelesen alakíthassa Viviant.
Házasság - válás - házasság
Szörnyek keringője: Oscart ért A nagyfilm után megint a kis képernyő következett, 1991-ben a népszerű szappanopera, a Knots Landing Debbie Porterének szerepében bűvölte el a késő esti show nézőit. De a színésznő igazából nagyfilmre vágyott, így egy év után kilépett a sorozatból, s örömmel fogadta a felkérést Az utolsó cserkész című filmben Damon Wayans táncosnő barátnőjének szerepére. Megint a tökéletességre törekedett, így sikerült meggyőznie egy hollywoodi bártulajdonost, hogy néhány alkalommal felléphessen a színpadon. 1993-ban egy igazán nagy sztárral került össze, Eddie Murphy partnere volt a Bumerángban. Ebben az évben találkozott az Atalanta Braves jobbszélsőjével, David Justice-val, aki nagy rajongója volt. A rajongás kölcsönösnek bizonyult, Halle és David összeházasodtak, de a boldogság csak néhány évig tartott, majd válás következett. Berry szerencsére összefutott egy másik férfivel, Eric Benet soulénekessel, s két évig tartó együttjárás után 2001-ben gyűrűt húztak egymás ujjára.
A Bond-lámy Filmek és sikerek sora az Oscarig
De közben egyre magasabbra ívelt Halle színészi karrierje. A Bármi áron című dráma drogos Khailája, aki egy szemetesben hagyja gyermekét, elnyerte a kritikusok tetszését is, majd Halle úgy döntött, megpróbálkozik a könnyebb műfajjal is, és a Flintstones-ban eljátszotta a nagyfőnök titkárnőjét. Berry sajnos elszalasztotta élete nagy lehetőségét, bár felajánlották neki a Féktelenül főszerepét, nem vállalta, így Sandra Bullock aratta le vele a sikert. De aztán jött Warren Beatty mellett a Nyomd a sódert, amelyben egy politikus által felcsípett nőt játszott, majd 1999-ben Dorothy Dandridge-t formálta meg az Introducing Dorothy Dandridge című minisorozatban, s ezért Golden Globe-díjat kapott. A színésznő azt is felfedezte, hogy az általa megformált Dandridge és ő ugyanabban a clevelandi kórházban születtek. Az X-Men-ben Ciklont, a mutánst alakította, aki képes befolyásolni az időjárást. Hugh Jackman és John Travolta partnereként Halle szerepe szerint a férfiakra is hatást gyakorolt a Kardhalban, amelyhez kemény edzéseket kellett végeznie. A Szörnyek keringőjében Berry Leticiát kreltzi életre, akinek férjét tizenegy év fogság után kivégzik, majd az asszony találkozik a rasszista Hankkel, akinek fia őrizte a foglyot, de végül öngyilkos lett. Hank és Leticia rájönnek, hogy szükségük van egymásra, ám aztán fény derül személyes hátterükre is… Halle Berry alakításáért elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat, és a berlini filmfesztivál Ezüst Medvéjét is.
Bond-szerep és krízis után…
Pierce Brosnan oldalán Hamarosan újabb nagy lehetőség kínálkozott a színésznő számára, nevezetesen beállhatott a Bond-lányok sorába. A Halj meg máskor!-ban Pierce Brosnan 007-es ügynöke mellett a csábos Jinxet alakítja. - Amikor elolvastam a forgatókönyvet, rögtön láttam, hogy ez a nő egyenlő Bonddal. Az első jelenetben ágyba bújik a pasassal, de amikor az reggel felébred, Jinx már nincs ott, mert neki is dolga akadt. Aha, mondtam magamban, ez a csaj tetszik nekem. Az alkotók is hasonló véleményen voltak, mivel azt tervezik, hogy esetleg külön sorozatot készítetének a nyomozónővel, de ez még a jövő zenéje.
Bonyolult lélek a Gothikában
A Gothikában... Az X-Men második része azonban realitássá vált, és Halle természetesen visszatért Ciklon szerepében, igaz, új frizurát kapott. A forgatás befejezése után újabb ajánlat várta, Joel Silver producer rögtön őt képzelte el Mathieu Kassovitz Gothika című filmjében a komoly fizikai és pszichikai kihívást jelentő női főszerepben. - Amikor Joel elküldte nekem a forgatókönyvet, szinte életre keltek a sorok - nyilatkozta Berry. - A kriminálpszichológus Miranda ellenállhatatlan figura: bonyolult lélek és intelligens, aki szörnyű helyzetbe kerül. Kezdetben nagyon fegyelmezett, túlságosan is az ahhoz, hogy teljes életet éljen, aztán azonban felébred, és szétnéz maga körül. Ezután tényleg sokkal ösztönösebb életet kezd élni, mint korábban. Felfedezi erejének mélységét és intuitív képességeit. Ezekre következő szerepében is szükség volt, a Catwomanban ugyanis a szégyellős, érzékeny Patience Philipset játssza, aki nem győz bocsánatot kérni azért, hogy létezik. A lány grafikus-tervezőként a Hedare Beauty nevű kozmetikai mamutcégnél dolgozik, rájön egy sötét titokra, majd egy misztikus sorsfordulat révén Macskanővé alakul, aki a jó és rossz közötti keskeny ösvényen egyensúlyoz. Tom Lone nyomozó, akit Benjamin Bratt alakít, beleszeret Patience-be, de rajong a rejtélyes Macskanőért is, bár fogalma sincs róla, hogy ugyanarról a személyről van szó. Az állatbarát Halle imádta a szerepét, és a kisebb balesetek sem kedvetlenítették el, egyik este ugyanis késő este is forgattak, és Berry valahogy beverte a fejét az egyik lámpába. A kórházban hét órán át vizsgálták, nem maradandóak-e a sérülései, majd miután megállapították, hogy nem komoly a baj, hazaengedték.
Válás után, munkába temetkezve
Catwoman, 2004 Más téren azonban komoly bajok mutatkoztak, ugyanis Halle férje, Eric Benet folyamatosan csalta hitvesét, és a színésznőnél végül betelt a pohár, és három évi házasság után a válás mellett döntött. És persze dolgozott. A The Guide-ban Berry olyan nőt formál meg, aki különös pszichikai hatalmat örökölt felmenőitől, ráadásul komputervarázsló is, így sikeresen keresi meg a bajba került, eltűnt személyeket. Egy idő után vissza akar vonulni, hogy több időt tölthessen a barátjával, ám amikor egy őrült gyilkos ered utolsó kliense nyomába, visszatér a terepre… A Happily Ever After című filmben a Halle által életre keltett Venus Johnson belefárad a várakozásba, mivel barátja nem akarja megkérni a kezét, ezért szakít vele. A pasas vállat von, és mással kezd randevúzni, mire volt barátnőjében felébred a féltékenység, és megrohanják a régi érzések… Berry a 2005-ben bemutatásra kerülő Robots című rajzfilmben Cappynak, a szexis robotlánynak kölcsönzi a hangját, aki az Ewan McGregor által megszólaltatott ifjú robotzsenit, Rodneyt akarja elcsábítani. Az életben azonban egyelőre nem jut eszébe a csábítás, hiszen még nem lábalt ki a válás keserveiből, ráadásul telefonon lelki támaszt nyújt az éppen Marokkóban forgató Penélope Cruznak - akivel a Gothika forgatásán barátkozott össze -, miután a spanyol szépség és Tom Cruise kapcsolata véget ért. És ha más bajával törődik, a sajátjáról megfeledkezik - vallja a jólelkű színésznő, aki komolyan cáfolta a híreszteléseket, miszerint örökbe fogadná azt a bengáli tigrist, akivel együtt forgatott a Catwomanban, hiszen a nagymacska igazi helye a vadonban lenne. És Halle Berrynek sokat jelent a szabadság…
Halj meg máskor! (2002) Halle Berry ismertebb filmjei:
Dzsungelláz (Jungle Fever, 1991) Az utolsó cserkész (The Last Boy Scout, 1991) Bumeráng (Boomerang, 1992) Flintstones (The Flintstones, 1994) Tűzparancs (Executive Decision, 1996) Nyomd a sódert (Bulworth, 1998) X-Men - A kivülállók (X-Men, 2000) Kardhal (Swordfish, 2001) Szörnyek keringője (Monster’s Ball, 2001) Halj meg máskor! (Die Another Day, 2002) X-Men 2. (X2, 2003) Gothika (Gothika, 2003) |